Amit az avokádóolajról tudni érdemes

Amit az avokádóolajról tudni érdemes

Rengeteg változás ment végbe az utóbbi években a konyhában használt zsiradékok körében. Régebben odáig jutottunk el, hogy a zsírt lecseréltük napraforgó olajra. Manapság már a napraforgó olaj is kezd kiszorulni az egészségesen étkezők asztaláról. Az olívaolajat senkinek sem kell bemutatni és az utóbbi években a kókuszolaj is egyre népszerűbb lett, azonban még mindig van új a nap alatt!  Lássuk, mire jó az avokádóolaj!

Avocado pears on white background

A jó minőségű avokádóolaj ismérve, hogy bio és hidegen sajtolással nyerik ki az összetört avokádó húsából, így minden pozitív összetevője megmarad. /Ha nem találsz bio változatot, akkor sem érdemes elkeseredni… megsúgom Neked, mint növényvédelmi mérnökszakértő, hogy a trópusi gyümölcsök közül általában az avokádóban lelhető fel a legkevesebb szermaradék/.

Akármennyire is diétázunk és akármennyire figyelünk a kalóriák számára, legyünk óvatosak a “light” ételek fogyasztásával. Hiszen szemben pl. a C-vitaminnal, ami vízben oldódik, a zsírban oldódó vitaminok (A-, D-, E-, K-vitamin) felszívódása csak zsírok jelenlétében mehet végbe! Ezért fontos biztosítanunk a szervezetünk számára a megfelelő zsírbevitelt, amire a növényi olajok fogyasztása az egyik legegészségesebb megoldás.

Az avokádóolaj gazdag omega-3 zsírsavban, E-vitaminban és antioxidánsokban.
Egy evőkanál (15 ml) tartalma:
Energiatartalom: 122 kcal
Zsírtartalom: 14 g
– ebből telített zsír: 2 g
– ebből transzzsír: 0 g
– ebből többszörösen telített zsír: 2 g
– ebből egyszeresen telített zsír: 10 g
Koleszterin: 0 mg
Nátrium: 0 mg
Fehérje: 0 g
Összes szénhidrát: 0 g
Cukor: 0 g
E-vitamin: 19%

Szépségápolás és az avokádóolaj

phpthumb_cache_srcdcc383f6771cab63ce36dc0d461c411b_par988ef067f406e2bc39e11a1d4cc292c6_dat1474227491

Ránctalanít és hidratál: az avokádóolaj hidratálja és feszesíti is a bőrt, mert ösztönzi a kollagéntermelést.

Bőrmegújító hatású: magas vitamintartalma miatt serkenti a sejtregenerációt.

Gyulladáscsökkentő: a viszkető, gyulladt vagy pattanásos bőrre is ajánlott a használata, antibakteriális hatása miatt

Napégésre: csak kenjük be vékonyan az égett területet avokádóolajjal, ami enyhíti a bőrpírt és a fájdalmat.

Száraz fejbőr kezelésére: használjuk bedörzsölve heti rendszerességgel.

Hajpakolás, töredezett hajvégek: csepegtessük a hajvégekre és a haj teljes hosszára, majd finoman dörzsöljük be (fentről lefelé húzzuk végig a kezünket a hajunkon, hogy ne sértsük a haj kutikuláját és bedolgozzuk az olajat).

Ekcéma kezelésére: mielőtt szteroidos kenőcsökhöz folyamodunk, próbáljuk meg kezelni az ekcémát avokádóolajjal.

Szemfesték lemosó: egy vattakorongra öntsünk egy kevés avokádóolajat és töröljük le ezzel a sminket arcunkról. Egyben ránctalanító hatású is. (Ezt egyszer próbáltam ki, igazából a célnak megfelelt és a szememet sem csípte, de erre a célra azt hiszem, nem fogom elhasználni és maradok az eredeti lemosómnál, mert kicsit “pepecselős” és hosszadalmasabb volt a hagyományos lemosóhoz képest. Ez az egy felhasználása talán, ami nem nyerte el a tetszésemet).

Kicserepesedett ajkakra: legalább egy hétig minden este fogmosás után és lefekvés előtt kend be a szádat avokádóolajjal.

Állítólag ínygyulladásra is jó az erős gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatása miatt, de ezt nem tudtam tesztelni, mivel nem gyulladt az ínyem (mert rendszeresen járok fogorvosi szűrésre, kímélő fogkefével és fogkrémmel mosok fogat, amit Nektek is ajánlok, hiszen nagyon fontos :-)…).

Ha mindezeket kipróbáltuk, a hatékonyságát ötvözhetjük más növényi olajokéval is és készíthetünk házi pakolásokat akár hajra vagy bőrre is. Keverjünk össze olívaolajat, argánolajat, avokádóolajat és próbáljuk ki az együttes hatásukat is!

Hetente egyszer érdemes testradírt is használnunk, ledörzsölni magunkról az elhalt hámsejteket és megfiatalítani a bőrünket. Keverjük össze a már említett olajakat egy kis himalája sóval vagy tengeri sóval és fahéjjal, majd fürdés közben dörzsöljük át vele a testünket. Fölösleges pénzt kidobnunk drága testradírokra, amikor otthon is el tudjuk készíteni egy kis fantáziával!